Třebíč se rozzáří Chanukou!
Zveřejněno 12. 12. 2024 23:15
Stovky let žily v Třebíči vedle sebe dvě velké náboženské komunity, jejichž tradice a zvyky se proplétaly městem. Právě poklidné soužití křesťanů a židů bylo jedním z důvodů zapsání Třebíče na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
V neděli 15. prosince se vydejte do jedné z nejvýznamnějších židovských památek na našem území, do Zadní synagogy a poznejte významný židovský svátek. Přijďte oslavit Svátek světel a ponořte se do kouzelné atmosféry židovských tradic.
Letos se Chanuka slaví sice od 25. prosince do 2. ledna, ale v Třebíči si připomeneme tento svátek už 15. prosince. Proč tak brzy? Protože i vy chcete strávit Vánoce jistě v kruhu svých blízkých.
Vydejte se s námi na hodinovou komentovanou prohlídku Zadní synagogy ve 13 nebo 14 hodin a odhalte tajemství Chanuky. Prohlídka vás zavede do míst, kde se psala historie, a vy se dozvíte zajímavé příběhy o tomto významném svátku. Ochutnáte tradiční chanukové pochutiny a naučíte se, jak se hraje s drejdlem.
Zábava pro celou rodinu!
Nechte se unést příběhem o Mordechaji Maiselovi a tajemném pokladu. Toto interaktivní představení plné hudby, humoru a překvapivých zvratů vás zaručeně pobaví. Po skončení programu si můžete zakoupit tradiční chanukové svíčky, drejdly a další suvenýry v informačním centru u synagogy.
Co je to drejdl a jak se s ním hraje?
Drejdl je čtyřhranná káča, která je neodmyslitelnou součástí oslav Chanuky. Na každé ze čtyř stěn je natištěno hebrejské písmeno: nun, giml, hej a šin. Tato písmena jsou zkratkou věty „Nes gadol haja šam“, což znamená „Stal se tam velký zázrak“.
Hra s drejdlem je jednoduchá. Každý hráč vloží do společné mísy nějakou sladkost nebo jinou malou cenu. Poté se střídají v točení drejdlem. Podle toho, které písmeno padne, se určí, co se stane:
- Nun: Nic se neděje.
- Gimel: Hráč si bere vše ze společné mísy.
- Hej: Hráč si bere polovinu.
- Šin: Hráč přidá do mísy jednu sladkost.
Proč se slaví Chanuka?
Chanuka neboli Svátek světel, je jedním z nejdůležitějších židovských svátků. Připomíná nám zázračné vítězství Makabejců nad mnohem početnější syrskou armádou a následné znovuotevření a posvěcení jeruzalémského chrámu. Během osmidenního svátku se každý večer zapaluje jedna svíčka na devítiramenném svícnu, chanukii. Jedno z ramen slouží k zapalování ostatních svící nebo oleje. Po vítězné bitvě se Makabejci pustili do očištění a opětovného zasvěcení chrámu. Při přípravě na rozsvícení menory (sedmiramenného svícnu) našli pouze jeden jediný, neznečištěný džbánek s posvěceným olejem, který by stačil na rozsvícení pouze na jeden den. Přesto rozsvítili menoru a zázračně hořel po osm dní, dokud nebylo možné připravit nový olej. Svátek světel, Chanuka, je spojen nejen s rozsvěcováním chanukie, ale také s kulinářskými tradicemi. Zázrak s olejem se připomíná smaženými pokrmy. Mezi nejoblíbenější patří latkes, křupavé bramborové placky, a sufganiot, sladké koblihy. Tyto dobroty, spolu s dalšími pečenými pochutinami, ořechy a sušeným ovocem, vytvářejí jedinečnou atmosféru svátků.
Zdržte se v Třebíči
Na Karlově náměstí vás čeká vánoční trh s pestrým kulturním programem, který zahřeje u srdce každého návštěvníka. V 15:30 se rozezní městská věž tradičními koledami, které vytvoří nezapomenutelnou atmosféru. Nečekejte ovšem zpěv, ale troubení na trubku v podání místní Základní umělecké školy.
Děti mají v neděli poslední možnost napsat dopis Ježíškovi v Malovaném domě, kde je zároveň připravena krásná vánoční výstava. Milovníci betlémů by neměli vynechat tradiční výstavu betlémů v Muzeu Vysočiny.
Na Třebíčsku si to zamilujete!
Zdroj: web turistické oblasti Třebíčsko