Vysočinský trojúhelník památek UNESCO

Pavel Černý_Zelená_hora_7Vysočina se k zimnímu spánku neukládá, přijeďte!

Vysočina se chlubí třemi památkami UNESCO tvořící pomyslný trojúhelník, který lze navštívit v průběhu jednoho dne.  Udělejte to však jinak a podnikněte výlet „časostrojem“ přes pět století! Nechte se přenést románskou Rajskou bránou baziliky sv. Prokopa v Třebíči do renesanční atmosféry telčského náměstí, cestou objevte kouzlo středověkých židovských čtvrtí a synagog nebo historii sklářského řemesla. Zářící hvězda na Zelené hoře a Santiniho dynamické baroko vás přesvědčí, že k poznání všech krás Vysočiny potřebujete mnohem více času! Zastavte se v přítomnosti a objevte Vysočinu! 

 

Telč – Historické jádro města

Malebné historické náměstí s několika přilehlými uličkami a rozsáhlý areál renesančního zámku jsou důmyslně zasazeny v soustavě rybníků, jež měly obranný charakter. U zrodu této vodní pevnosti stáli páni z Hradce. Již v polovině 14. století zde postavili hrad, kostel a prostorné tržiště s gotickými domy. Nynější podobu získalo náměstí za vlády osvíceného Zachariáše z Hradce, který si nechal v 16. století starý gotický hrad přestavět italskými staviteli na honosné panské sídlo. Služeb Vlachů, jak se jim tenkrát říkalo, následně využili i někteří měšťané žijící v domech na náměstí, a tak pozvolna vznikla Telč malebných fasád a zdobných štítů, jakou ji známe dnes. Obraz města dotvořilo ještě několik barokních staveb souvisejících s působením jezuitů, které sem v 17. století pozvala ovdovělá hraběnka Františka Slavatová. Dalšímu rozvoji historického centra bránily hradby, a hlavně rybníky. Díky tomuto sevření si Telč uchovala svoji výjimečnou renesanční podobu. 

Jakub Mertl_Telč_14

 

   Informace o ubytovacích a stravovacích zařízení vám přináší TIC Telč

   www.telc.eu

 

Třebíč – bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť 

Benediktinský klášter s bazilikou sv. Prokopa založili v roce 1101 moravská údělná knížata Oldřich a Litolt. Tři sta let poté osud kláštera zpečetily husitství války a následné vojenské konflikty, po kterých se opatství proměnilo ve šlechtické sídlo. Nejdříve areál získali Pernštejnové. Vilém z Pernštejna prodal třebíčské panství v roce 1557 Burianovi Osovskému z Doubravice, podstatní renesanční úpravy a změny třebíčského areálu pocházejí právě z doby Osovských. Druhá žena Smila Osovského Kateřina z Valdštejna postoupila v roce 1628 panství bratru Adamovi. Valdštejnové pak drželi panství až do roku 1945. V polovině 18. století provedli barokizaci zámku, přestavba se dotkla také baziliky. Její obnovu svěřili staviteli Františku Maxmiliánu Kaňkovi. Od roku 2003 v zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč

DSC8677-Edit-Edit-Edit-Edit

Architektonický vzhled baziliky sv. Prokopa pocházející z první poloviny 13. století je inspirována architekturou západní a střední Francie, Burgundska a jihozápadního Německa. Ačkoliv již monumentální vstupní portál (Porta paradisi), který byl v minulosti zazděn a zcela zapomenut a jeho znovuobjevení pomohla na konci 19. století náhoda, musí obdivovat každý, za zhlédnutí stojí i působivý interiér s opatskou kaplí s freskami ze 14. století, trpasličí galerií nebo románskou kryptou. Není bez zajímavosti, že na obnově baziliky se počátkem 20. století podílel architekt Kamil Hilbert, jenž mimo jiné pracoval i na dostavbě Katedrály sv. Víta v Praze. Pulzující dopravní tepna odděluje dnes od zámeckého areálu výjimečně kompaktně dochované židovské ghetto. Třebíčská židovská čtvrť zcela unikátní svojí celistvostí a rozsahem za návštěvu rozhodně stojí. Z původního souboru 120 objektů bylo zbořeno pouze několik málo budov, přičemž se dochovaly obě synagogy a židovský hřbitov s více než 2500 náhrobky, na kterém se nepřetržitě pohřbívalo od počátku 17. století až do počátku 17. století až do poloviny 20. století.

Praktické informace pro návštěvníky můžete najít zde

Žďár nad Sázavou – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého – centrální stavba na půdoryse pěticípé hvězdy dohlíží z vrcholu kopce na areál původního cisterciáckého kláštera už přes 300 let. Stavba kostela byla zahájena v roce 1719 poté, kdy byl v dubnu téhož roku při otevření hrobu Jana Nepomuckého v Praze nalezen jeho údajně neporušený jazyk a začal proces svatořečení, úspěšně dovršen v roce 1729, kdy byl Jan Nepomuckým papežem Benediktem XIII. prohlášen za svatého. Vrcholné dílo k poctě světce vzniklo ve spolupráci dvou mimořádných osobností, zaujatých znalců kabalistické symboliky, tvůrce architekta Jana Blažeje Aichla a objednavatele žďárského opata Václava Vejmluvy. V architektuře i výzdobě zelenohorského chrámu je zhmotněna řada náboženských i historických sdělení, motivů a symbolů. 

 DJI 0439-Edit-Edit-Edit-Edit

 

Všechny důležité informace pro turisty naleznete na oficiálních stránkách města Žďár nad Sázavou

www.zelena-hora.cz

Další tipy na zimní výlety

Zámky s otevřenými branami
Zámek Světlá nad Sázavou nabízí nejen výstavu skla, ale i expozici věnovanou Vánocům. Třebíčský zámek a jeho Muzeum Vysočiny připravují vánoční výstavu betlémů. Pacovský zámek s Muzeem Antonína Sovy vás vezme do světa literatury a historie.

Zříceniny a příroda
Pro milovníky přírody a historie jsou celoročně přístupné zříceniny hradů, jako jsou Zubštejn, Rokštejn nebo Dalečín. Tyto lokality nabízejí nejen úžasné výhledy, ale i příležitost k procházkám v malebné krajině Vysočiny.

Unikátní zážitky
Navštivte Skelmistrovský dům v Českých Milovech s výstavou historického českého skla nebo Dům přírody Žďárských vrchů v obci Krátká, který vás seznámí s místní krajinou.

Zoo Jihlava
Zimní návštěva jihlavské zoo je jedinečným zážitkem. Bez davů turistů si můžete vychutnat pohled na aktivní zvířata v tematických expozicích.

 

Pokud preferujete cykloturistiku, můžete si tuto trasu plnou krásných památek vychutnat i ze sedla kola.

Cyklovýlet je pro vás připraven ZDE.

Foto: Pavel Černý, Jakub Mertl