Na běžkách Novoměstskem za lyžařským borůvkovým likérem i přes ledovec

lyžařské Novoměstsko_1_copyNové Město na Moravě či Novoměstsko obecně je vlastně synonymum pro běžecké lyžování. Už od dob, kdy fryšavský revírník Rudolf Gabessam, jenž si ke konci roku 1890 opatřil ze Štýrska ski a tuto novinku usnadňující pohyb ve sněhu představil svým přátelům na louce za hostincem ve Studnických Pasekách. Úspěšně.

Vzápětí se do výroby dřevěných lyží pustili místní řemeslníci. O dvě desítky let později v Novém Městě vznikl Sportovní klub, jeden z prvních lyžařských klubů v monarchii. To už bylo lyžování povýšeno na sport a první veřejné závody se uskutečnily ještě v roce 1910. A od kdysi vyhlášené turistické chaty na Harusově kopci pak v roce 1934 odstartoval i první legendární závod Zlatá lyže. Originální cena v podobě 19 centimetrů dlouhé lyže ze zlata je k vidění v Horáckém muzeu v Novém Městě.

Sníh je, takže nezbývá než říct hurá do stopy. Zhruba pětadvacetikilometrový výlet po upravených trasách startuje z odstavného parkoviště před novoměstskou Vysočina Arenou, případně se je možné napojit i od vlakové zastávky ve směru příměstského okruhu. A pokud bude ve Vysočina Areně zrovna termín lyžování pro veřejnost, což se dá předem zjistit na jejím webu, dá se tam zadarmo a třeba i večer při umělém osvětlení projíždět na trasách, kde se jindy prohánějí světové špičky v běžeckém lyžování či biatlonu. Vzhledem k technickému sněhu, který tratě nejčastěji pokrývá, se ve Vysočina Areně lyžuje i v době, kdy klimatické podmínky lyžování na přírodním sněhu nepřejí.

Trasa pokračuje kolem lesa Ochoza ven z Nového Města a kolem osady Rokytno zamíří k Penzionu U Martina a dál po lesní komunikaci k Medlovskému rybníku, na jehož břehu od roku 1934 stojí pozoruhodný Hotel Medlov – jedna jeho část pochází z roku 1934, druhá z roku 1974. Tam se je možné občerstvit a v retro prostorách vyzkoušet i některou z místních specialit – buď originální Medlov Kontryhel Gin, jehož přísadu v podobě lístků kontryhele údajně na okolních loukách za letního úplňku sbírají víly, anebo na jeho základu vyrobený borůvkový likér Mertilus, jenž ostatně v roce 2024 vznikl přímo k poctě medlovských lyžařů. Ne nadarmo byl zakladatelem rekreačního zařízení, původně tábora pro sportovně založené ženy a dívky, Leopold Stehlík - prvorepublikový lyžařský reprezentant. 

Po občerstvení a opětovném připnutí běžek cesta zamíří ke Třem Studním – dalšímu letovisku známému už od dob první republiky, i když tehdy do vesničky jezdili hosté spíše na letní pobyty. Tamní lyžařské stopy ovšem patří k nejfrekventovanějším, stejně jako hospůdky, před nimiž je v zimě vidět četné lyže zapíchané do sněhu. Cestou ke Třem Studním se ještě nabízí prohlídka křížové cesty tvořené dřevěnými deskami s vyřezávanými motivy. Malá zajížďka pak lyžaře zavede na takzvaný Fryšavský ledovec, což je na první pohled nenápadná louka zčásti obklopená lesem, nicméně místní fenomén v tom smyslu, že díky specifickým klimatickým podmínkám se právě v tomto místě lyžuje nejdéle na Vysočině. Po projížďce po ‚ledovci‘ se trasa stočí zpět ke Třem Studním a odtud ve směru ke Sklenému, přes Sklenský vrch a kolem kopce Tři smrky na okraj Vlachovic, kde je taktéž jedno z východišť lyžařských stop. Ještě před Třemi smrky si je možné udělat malou zajížďku vlevo k Hotelu Horník a prohlédnout si obří betonové káně žďárského výtvarníka Michala Olšiaka. Závěrečná část trasy vede od Vlachovic zpět k Vysočina Areně.

https://mapy.cz/s/lobekuzahe

Zdroj: Koruna Vysočiny