Ji.hlava startuje. Nabídne na tři sta dokumentů z celého světa
Zveřejněno 22. 10. 2019 14:16
Světovou premiérou filmu Jakuba Felcmana Jaroslav Kučera Deník odstartuje Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Ten od 24. do 29. října nabídne na tři sta dokumentů z celého světa, ocení umělce z oboru, pozve diváky do virtuální reality, vybídne k diskusi o aktuálních tématech či založí ovocný sad. V neposlední řadě se zaměří i na ekologii.
Letošní třiadvacátý ročník Ji.hlavy představí snad nejpestřejší nabídku českých dokumentů uvedených ve světové nebo české premiéře, filmy o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Felcmanův zahajovací film je poctou kameramanovi Jaroslavu Kučerovi a jeho ženě, režisérce Věře Chytilové. Významný prostor na festivalu dostanou východoevropští tvůrci. „Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ vyjmenovává ředitel festivalu Marek Hovorka.
V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jednadvacet snímků, třeba Viva video, video viva Adély Komrzý o jejím dědečku Radku Pilařovi, Frem od Věry Čákanyové z Antarktidy, dokument Radovana Síbrta Postiženi muzikou o hudebnících se zdravotním postižením z kapely The Tap, Tap, snímek o smyslu instituce manželství od Barbory Jíchové Tyson Hovory o nevěře, či o trans-identitě Proč se cítím jako kluk od Kateřiny Turečkové. Nebude chybět ani třicáté výročí sametové revoluce, které ztvárnil Robert Sedláček. Stejnému tématu bude věnována speciální programová sekce Studio 89. Další sekce Opus Bonum nabídne devět snímků světového dokumentu autorů z Velké Británie, Francie, Indie, Palestiny či Madagaskaru. V sekci Mezi moři zaměřené na střední a východní Evropu se představí šestnáct filmů, v sekci První světla devět debutů, jedenáct snímků v sekci Svědectví, kterou tvoří ženy o ženách, obsazena bude i sekce experimentálních dokumentů a další.
Vyznamenaní obdrží festivalové ceny v nové podobě navržené čínským umělcem Aj Wej-wej. Jednu za přínos světové kinematografii si odnese již zmiňovaný kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj, který je autorem letošní festivalové znělky.
Mimo pestré filmové nabídky mohou zájemci vyrazit i na mnohé další doprovodné akce festivalu, třeba na založení ovocného sadu v Rantířovské ulici. Každoročně zde přibude jeden nový strom – jabloň, hrušeň, slivoň, ořešák… Půjde o symbolické gesto vyzývající k přeměně našeho životního prostředí, k nalezení souladu s přírodou.
Program a další podrobnosti na www.ji-hlava.cz