Na Vysočinu se vrací čas veselí, hodokvasu a maškarních průvodů
Zveřejněno 8. 2. 2023 11:06
Masopust, fašink, fašank, voračky, vostatky, bláznivé dny nebo také končiny. To všechno jsou názvy pro období před šestinedělním velikonočním půstem, kdy je potřeba se dobře najíst, napít a pobavit. Přečtěte si něco o historii masopustu na Vysočině a vyrazte se podívat, jak se na Vysočině hoduje a slaví dnes.
Kdy vznikl masopust a k čemu sloužil
Podle některých historických pramenů pochází kořeny tohoto obyčeje již ze starověku. Už tehdy tanec a bujaré veselí nepřinášelo lidem pouze zábavu, ale skrývalo i magii, pověrčivé rituály a víru v zajištění plodnosti rodu a hojnou úrodu hospodáři. V tomto čase se také konaly zabijačky, oslavy, bály, svatby, společenská setkávání na přástkách a dračkách.
Veselý masopustní čas začíná na Tři krále a trvá do Popeleční středy. Poslední tzv. tučný čtvrtek masopustu v kuchyních začaly největší přípravy – peklo se, smažilo, konaly se zabíjačky a vepřové hody. Zima byla nejlepším obdobím ke zpracování masa, které se díky nízkým teplotám nekazilo, a tak se jedlo, pilo, hodovalo, aby byl člověk při síle po celý rok. Snad žádný svátek není natolik spojen s jídlem jako masopust.
Smažení ve velkém
V lednu a únoru vrcholila práce v olejnách, kde se tlačil nový olej ze semen konopí, slunečnic, lnu, máku nebo bukvic. Olej se ale rychle kazil, a tak našel využití především o masopustním hodokvasu. Velké pečení a smažení probíhalo na tučný čtvrtek, poslední čtvrtek masopustu. V kuchyních se smažily koblihy, šišky, vdolky, listy z nudlového těsta, boží milosti, pekla se sekaná, jitrnice, jelita, klobásy a další tučné speciality. Tradiční pochoutkou bývaly samozřejmě koblihy, které se plnily višňovou, jahodovou či meruňkovou marmeládou, a polévaly se kořalkou. Co se nespotřebovalo ke smažení v kuchyni, posloužilo později ke svícení nebo v dílně k promazání strojů a nářadí.
Průvod a masky
Poslednímu masopustnímu týdnu se říkalo vostatky, ostatky nebo fašank. Název označoval jídlo a zásoby, které zbývaly v domácnostech před počínajícím půstem. O víkendu mezi tučným čtvrtkem a Popeleční středou vrcholilo nevázané veselé hodování s obchůzkami a průvody maškar. O masopustním úterý začaly přípravy na maškarní průvod již v ranních hodinách. To se v hospodě scházeli všechny maškary, šašci a muzikanti. Pod vedením Laufra pak předstoupili před starostu a žádali o svolení maškarní obchůzky vesnicí nebo městem.
Pod zábavnými převleky se dříve veselili pouze muži, ženám i dětem bylo přestrojování zakázáno. Na rozdíl od karnevalových masek měly masopustní maškary svou symboliku a funkci. Chytrý a výmluvný Laufr byl zodpovědný za zdárný průběh průvodu. Kvůli jeho pestrému oděvu, ušitého z barevných ústřižků, se mu říkalo také Strakoň, Odstřižek nebo Starkatý. Laufra někdy doprovázela ženuška v černém kloboučku.
Na Žďársku vedl zase průvod komediant nebo šašek s rolničkami. V průvodu za muzikou pak následovali zlobivá kobyla s rasem nebo medvědář s medvědem, mládenci v černých šatech a cylindrech s dlouhými pentlemi, ženich a nezbedná nevěsta. Nedílnou součástí průvodu byli také turci neboli vojáci. Na Vysočině chodívali čtyři, dva modří a dva červení. Zdobily je vysoké čepice s pestrými papírovými růžemi a pentlemi.
Průvod doplňoval slamák, bába s bezednou nůší, kominík, cikánky, policajti, hasiči. V průvodu nesměl s velkým nosem, černým kloboukem a hrbem na zádech chybět ani žid, který dospělé obveseloval, ale malé děti se opřed ním a jeho holí musely mít na pozoru.
Maškary obcházely stavení ve vesnici, zpívaly a tančily. Za zpěv a tanec byly maškary odměňovány jídlem a pitím nebo penězi.
Masopustní hry
Uvolněnou atmosféru masopustu doprovázely také hry. Ženy chodily holit nebo pulvírovat muže po domech, a za vybrané peníze si pak uspořádaly večírek. Na oplátku muži ženám zase pucovali střevíčky. Celodenní pochůzka maškar končila tancem v hospodě dozvuky. Úterní zábavu uzavíralo pochování basy, Bakchuse* (Kamenice u Herálce) nebo stínání kohouta (Humpolec, Květinov, Ledeč/ Sázavou). O půlnoci veškeré veselí i hudba utichly a začal dlouhý velikonoční půst.
*Masopustní hra, ve které byl Bakchus-Masopust souzen za hádku s Půstem. Bakchus byl nakonec odsouzen, upálen nebo utopen a nakonec pochován.
Kam za masopustním veselím na Vysočině?
Masopustní tradice na Podhorácku
9. 2. 2023 9:00–10:00 přednáška, Muzeum Třebíč
Masopustní veselice s pravou zabijačkou na zámku v Třešti
11. 2. 2023 v 11:00
Masopustní veselí v Třebíči
11. 2. 2023 13:00–17:00
Masopust v Rantířově
11. 2. 2023 09:00
Masopust v Novém Městě na Moravě
11. 2. 2023 14:00–17:30
Sousedský masopust aneb maškarní průvod od pohádky k pohádce v Horním Kosově
11. 2. 2023 13:00
Masopust v Chotěboři
14. 2. 2023 15:00
Masopust v Pelhřimově
16. 2. 2023 14:30
Humpolecký masopust
16. 2. 2023 13:30
Staročeský Masopust v Herálci (okr. Žďár nad Sázavou)
18. 2. 2023 07:00
Žďárský masopust (Žďár nad Sázavou)
18.2.2023 14:00
Kamenický masopust (Kamenice nad Lipou)
18. 2. 2023 11:00
Masopust Havlíčkově Brodě
19. 2. 2023 14:00
Maškary jdou! (Žďár nad Sázavou)
Průvod staročeských masek z Hlinecka (zapsány v UNESCO)
21. 2. 2023 13:00–17:30
Masopustní kvíz v ZOO Jihlava
20.–24. 2. 2023
Masopust v ZOO Jihlava
25. 2. 2023 10:00
Počátecký masopust (Počátky)
25. 2. 2023 14:00