Přírodu je možné najít hned za městem

Kamenožrout v_bývalém_lomu_v_KněževsiChcete si vyčistit hlavu v přírodě, aniž byste museli cestovat daleko mimo město? V Koruně Vysočiny, turistické destinaci zahrnující oblast od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn, najdete takových míst celou řadu. 

 

 

Novoměstské arboretum

Zavítejte do arboreta v Novém Městě na Moravě. Najdete ho hned za Vratislavovým náměstím. Stačí projít průchodem na jeho jižní straně. Příjemné místo plné rostlin je návštěvníkům volně přístupné od 7 do 21 hodin v létě a od 7 do 19 hodin na jaře a na podzim.

Pratonda s Klotildou

Japonská zahrada_ve_Sněžném

Při hlavní silnici protínající městys Sněžné najdete pozoruhodnou kamennou japonskou zahradu, kterou její tvůrce postupně rozšiřuje už více než čtvrt století. Zahrada je tvořena v duchu budhistických a šintoistických tradic. Je rozdělená na suchou a mokrou část a střeží ji dva japonští draci. Neodmyslitelné jsou nejenom všudypřítomné bonsaje, ale také až několikatunové balvany ze svratecké ruly. Otevřeno je denně od devíti do devatenácti hodin.

Pohledem malířů

Přírodní zahrada ve Svratce také na první pohled nevypadá, že se nachází ve městě. Patří mezi oblíbená odpočinková místa a nechybí v ní mokřady, povalové chodníčky či jezírka s lavičkami. Především malíře-krajináře, kteří jsou s malebnou přírodou v okolí Svratky odedávna spjatí, pak přibližuje také nová naučná stezka. 

Račí rybníky a tůně

Rácová u_Bystřice_nad_Pernštejnem

Milovníci nenáročných procházek se mohou pustit po pěšinkách spojujících revitalizované rybníky a tůně v Bystřici nad Pernštejnem, konkrétně v tamní lokalitě Rácová. Ta své pojmenování získala po racích, kteří tam kdysi žili. I když se nachází nedaleko frekventované silnice I/19, oblast slouží jako příměstská odpočinková zóna s rybníky Müllerák a Rácovák. Polní cesta spolu s pěšinkami míří k rybníkům a tůním s lavičkami, kde si je možné odpočinout a v klidu se kochat přírodou.

Bonsaje, houby i Kamenožrout

Boinsai zahrada_v_Kněževsi

Odpočinková bonsai zahrada v Kněževsi je vzdálená patnáct kilometrů od okresního města Žďár nad Sázavou. Nabízí prohlídku asi osmi desítek bonsají, některých i více než století starých, vodopádu či jezírka s rybami. Běžně je zahrada přístupná v době od června do září každou sobotu od 13 do 17 hodin, jindy po domluvě. Za malou vsí se nachází rovněž zajímavost v podobě volně přístupného hřibového háje s dřevěnými houbami všech druhů i velikostí. Kousek za Kněževsí se pak můžete rozhlédnout po krajině z vyhlídky na střeše vodojemu anebo o kousek dál prozkoumat bývalý lom střežený Kamenožroutem.

Jeden buk vedle druhého

Bukové arboretum_v_BukovéUnikát, o kterém se příliš neví, pak mají poblíž osady Buková, místní části obce Nížkov, asi patnáct kilometrů vzdálené od Žďáru nad Sázavou. Je jím volně přístupné arboretum se čtyřmi desítkami kultivarů buku lesního. Inspirací pro jeho vznik byl právě název vsi. Stačí se jen posadit na trávník na okraji lesa, zavřít oči a nechat se unášet šuměním listí.

Autorem textu je Koruna Vysočiny 

Foto: Koruna Vysočiny