Dům přírody Žďárských vrchů

Vyrazte se třídou do Krátké na venkovní i vnitřní výukové programy o ekologii, surovinách a tradicích.

Kontakt

Krátká 2
59203 Sněžné
region Žďár nad Sázavou
49.642071, 16.096342Mapa
Poznámka:

Leden - květen: sobota 10:00 - 17:00

červenec - srpen + prázdniny: pondělí - sobota 10:00 - 17:00, neděle 10:00 - 16:00

Cena - poznámka: Programy pro školy se sídlem v Kraji Vysočina 145 Kč/180 Kč ; Programy o klimatu pro 2. st. ZŠ a SŠ 120 Kč/ 150 Kč ; Programy pro školy MIMO Kraj Vysočina 260 Kč / 330 Kč ; minimální počet osob 15

Edukační programy v Krátké se zaměřují především na ekologická témata, vyberete ale i z programů týkajících se tradic a zvyků, a to zejména v období svátků. Dále narazíte na tvůrčí programy, při kterých si žáci vyzkouší zpracování surovin, jako jsou obilí, mléko, vlna či len. 

Nabídka programů pokrývá celý školní rok, pro zimní měsíce jsou nachystané programy uvnitř v teple. Terénní programy se konají za každého počasí, v batůžcích by tedy neměla chybět pláštěnka a na nohou uzavřená obuv. Část programů je také propojena s expozicí Domu přírody Žďárských vrchů. Programy počítají s přestávkou na svačinu. 

Programy pro školy se sídlem v Kraji Vysočina:

145 Kč/180 Kč 

Programy o klimatu pro 2. st. ZŠ a SŠ 120 Kč/ 150 Kč 

Programy pro školy MIMO Kraj Vysočina:

260 Kč / 330 Kč ; minimální počet osob 15

Nabídka programů:

  •  120 minut od 120 Kč
  • 180 minut od 150 Kč.
  • Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
JEDNODENNÍ PROGRAMY PRO MŠ:
Zimní stopovaná - listopad – únor, 120 min, 30 dětí

Na sněhu se přes noc objevila spousta stop. Jak vypadají zvířata, kterým stopy patří? Děti se hravou formou seznámí se zvířaty, jejichž stopy mohou objevit ve volné přírodě a poznají, jak zvířata tráví zimu.

Výprava ke studánkám - duben – září, 120 min, 50 dětí
Malé putování ke studánkám Barborka a Vitulka. Seznámení se s pramínky a malou vodou ve Žďár­ských vrších. Děti potkají vodní bytosti, na některé si zahrají. Vyzkouší si několik pokusů s vodou a se­známí se s tím, proč to bez vody nejde.

Ptáčkové - celoročně, 120 min., 40 dětí
Program zaměřený na naše nejznámějších ptáčky, propojený s expozicí. Průvodcem je skorec vodní, který představí své příbuzné od vody, z lesa i z louky.

Broučci - duben – říjen, 120 min, 40 dětí
Program věnovaný drobné lesní žouželi. Program je formou stezky po Krátké, kde děti plní úkoly. Jeho součástí je také divadélko s Karafiátovými broučky.

Na skládce s Hodanem a Hubertem - říjen – březen, 120 min, 25 dětí
Program věnovaný nejen třídění odpadů, děti si zopakují jak třídit, popřemýšlí, co z odpadů se dá využít jinak a jak nakládat s bioodpadem. Společně si vyrobí do třídy vermikompostér a naučí se o něj starat.

Výprava za betlémskou hvězdou - listopad – prosinec, 120 minut, 35 dětí
Předvánoční program spojený s putováním k jesličkám s dárky. Děti se seznámí s postavami z českého betléma, vyrobí si stádo oveček, ozdobí vánoční perník, připraví dárek pro Ježíška a putují s betlém­skou hvězdou k jesličkám. Programem děti provázejí pastýři.

PRVNÍ STUPEŇ:

Na křídlech ptáků – 1. - 5. tř. ZŠ, celoročně, 180 min, 35 dětí
Program věnovaný obyvatelum ptačí říše. Děti se seznámí s životem našich nejznámějších opeřenců. Zjisti zajímavosti o ptačím těle. Podivaji s ptaky do dalekých krajů a navštíví také zimní krmítko. Součástí programu je prohlídka expozice zaměřená na ptactvo ŽV.

Kůrovec za to nemůže 2. – 5. tř. ZŠ / duben – září, 180 min, 35 dětí
Lesy na Vysočině nám mizí před očima. Co je příčinou? Děti prostřednictvím hry a zkoumání lesa vy­řeší tuto otázku. Jednotlivé části programu jsou uzpůsobeny věku žáků. Program probíhá celý v terénu a koná se za každého počasí.

Hmyzí rodina – 2. - 5. roč. ZŠ / duben – říjen, 180 minut, 40 žáků
Program probíhající v terénu je věnovaný bezobratlým, zvláště vodním organizmům, živáčkům na louce a v lese. Děti se seznámí s obyvateli rybníka, zjistí, kteří bezobratlí se skrývají v tlejícím dřevě, v kmenech stromů, pod kůrou, v přezech nebo v trávě. Určují je podle klíčů, porovnávají a malují. Nechybí tvořivé aktivity a hry.

Bádáme v přírodě 3. – 6. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 40 žáků
Badatelsky terénní program v terénu i interiéru zaměřený na zkoumání a pozorování jednotlivých slo­žek lesa, života u vody a na louce. Děti si ve skupinách stanoví hypotézu, kterou následnými pokusy vyvrátí či potvrdí. A na spo­lečném závěrečném sympoziu zhodnotí.

Lovci pokladů 4. – 7. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 45 žáků
Převážně zeměpisný program zájemcům o pohyb v terénu. Využijeme při něm nejrůznější druhy map, naučíme se postupovat podle azimutu, zaběhneme si orienťák a pomocí GPS přístrojů vyhledáme v okolí schránky s pokladem. Program probíhá v okolí Samotína, Blatin a Drátenické skály. Doporuču­jeme sportovní oblečení a obuv.

Seznamte se: Divočina 2. – 5. ročník ZŠ / říjen – duben, 120 minut, 45 žáků
Dokážeme ještě u nás najít opravdovou divočinu? Čím se divočina liší od dnešní přírody? Je divočina stejná ve dne a v noci ? Kam se poděla velká zvířata, která zde kdysi žila? Na to odpoví program Seznamte se divočina, který je propojený s expozicí domu přírody.

Ten vánoční čas 1. – 6. roč. ZŠ / listopad – prosinec, 180 minut, 45 žáků
Program zaměřený na tradiční horácké vánoce. Dělí se na tři části: adventní, štědrovečerní a betlém­skou. Nejprve si připomeneme tradiční postavy horáckého adventu. Potom připravíme vánoční tabuli a ochutnáme některé polozapomenuté pokrmy. Večeři doplníme vánočním čarováním a předpovídá­ním budoucnosti. Na závěr se proměníme ve figurky z Betléma a zahrajeme si známou vánoční udá­lost. Program probíhá v interiéru starého statku.

Jak to bylo o Velikonocích 2. – 7. roč. ZŠ / březen – duben, 180 minut, 45 žáků
Převážně tvořivý a zážitkový program, v jehož průběhu si vyrobíme některé tradiční velikonoční před­měty, ale i novodobé připomínky jara, ochutnáme medové jidáše. Zamyslíme se nad významem Veli­konoc jako jarních svátků, nejen křesťanských ale i pohanských. Vyneseme Morenu a zahrajeme si hry, které dříve patřily k životu venkovských důtí. Program probíhá v interiéru statku a jeho okolí.

Dědečkovy včely a babiččiny bylinky 3. – 6. roč. ZŠ / celoroční, 180 minut, 30 žáků
Program věnovaný typickým činnostem lidí na venkově: včelaření a bylinkářství. Děti se seznámí s pra­cí včelaře, života v úlu, s využitím včelích produktů a s významem včel pro přírodu. V další části pak s nejběžnějšími léčivými rostlinami, se způsobem jejich sběru, sušení a využití. V závěru se obě polo­viny propojí při vaření bylinkového čaje a ochutnávce medového pečiva. Program probíhá v interiéru i terénu.

DRUHÝ STUPEŇ:

Klima v krajině - 6. – 9. roč. ZŠ, 1. roč. SŠ / březen – listopad, délka trvání 180 minut

Prostřednictvím příběhů a fiktivního konfliktu jednotlivých aktérů (uživatelů krajiny) se dostaneme k problematice využití krajiny. Metodou kritického myšlení se dotkneme tématu adaptace krajiny na klimatickou změnu a v této fiktivní krajině jistě najdete obrazy skutečných problémů z vašeho okolí.

Zelená oáza - 6. – 9. roč. ZŠ, březen – červen, délka trvání 180 minut
Zahrada jako malé řešení velkých problémů. Zahrady přispívají ke zvyšování biodiverzity, podporují šetrné hospodaření se srážkovou vodou a vytvářejí vhodné prostředí pro volně žijící živočichy. Stávají se biocentry, která pozitivně ovlivňují klima, regulují vlhkost vzduchu a zachycují prachové částice. Přijďte s námi objevovat kouzla přírodní zahrady. Program se koná za každého počasí.

Kůrovec za to nemůže II. - 6. – 9. tř. ZŠ / duben – říjen, 180 min, 35 dětí
Proč umírají lesy na Vysočině? Kdo za to skutečně může? Prozkoumáme naše smrčiny i smíšené lesy, zaměříme se na lýkožrouta a další aspekty usychajících lesů. Provedeme lesní audit a zjistíme, jak se naše lesy budou vyvíjet dál. Které dřeviny obstojí v měnícím se klimatu? Dozvíme se, jak lesům pomo­ci. Tento program vychází z aktuální situace lesů na Vysočině. Program probíhá celý v terénu a koná se za každého počasí.

Seznamte se: Rašelina - 4. – 9. roč. ZŠ, 1. roč. SŠ / březen – listopad, 180 minut, 50 žáků
Naše výprava zamíří do ještě dávnějších časů, do doby, kdy tajgu na Vysočině obývali losi a vlci a kdy po člověku nebylo ani vidu ani slechu. Vydáme se na výpravu Dářským rašeliništěm po proudu času, seznámíme se s borovicí blat­kou, s rašelinnými loukami, ale také s těžbou poznamenanými lokalitami. Poznáme rašeliniště a jeho význam biologický, vodohospodářský a ekologický. Všechny naše smysly se mohou kochat touto krajinou drsnou a nehostinnou a zároveň pohádkově krásnou.

Lovci pokladů - 6. – 7. roč. ZŠ / celoročně, 180 minut, 45 žáků
Převážně zeměpisný program zájemcům o pohyb v terénu. Využijeme při něm nejrůznější druhy map, naučíme se postupovat podle azimutu, zaběhneme si orienťák a pomocí GPS přístrojů vyhledáme v okolí schránky s pokladem. Program probíhá v okolí Samotína, Blatin a Drátenické skály. Doporuču­jeme sportovní oblečení a obuv.

Simulační hry

Jak se žije v Podnebíně - 7. – 9. tř. ZŠ, SŠ, celoročně, 180 min, 30 žáků
Simulační hra z dílny ekocentra Sever, vystavěná na principu rolové hry. Zástupci obcí (členové jednotlivých týmů) jednají o možnostech přípravy obce na dopady klimatické změny (tzv. adaptačních opatřeních). Zastupitelstvo má k dispozici šestnáct možných opatření, z nichž některá jsou účinná více, jiná méně. Zda zvolili lepší či horší opatření ukáže klimatická situace, která nastává náhodně na konci každého kola hry. Po sehrávce je s žáky reflektována optimální klima-adaptační strategie.

U jezera - 5. – 8. tř. ZŠ, celoročně, 120 min, 30 žáků
Simulační hra, která napodobuje užívání společného přírodního obnovitelného zdroje – vody – několika podniky (skupinkami 2 – 4 žáků) rozmístěnými na břehu fiktivního jezera. Podniky mají za úkol dosáhnout maximálního možného zisku na konci hry, ale na celkovou úspěšnost má vliv to, v jakém stavu do jezera vracejí vodu, kterou potřebují pro svou činnost: znečištěná voda znamená vysoké okamžité zisky, ale pokles kvality vody v jezeře, což má za následek pokles budoucích zisků. Naopak čištění vody přináší menší okamžité zisky, s potenciálem k zajištění trvale udržitelného zdroje příjmů. Kromě vzdělávacích environmentálních cílů se při hře projeví mj. i dynamika a vztahy ve třídě, kterých může učitel využít při další skupinové práci s kolektivem.

Úniková hra na téma změny klimatu

Vzkaz z budoucnosti - 7. – 9. tř. ZŠ, SŠ, celoročně, 120 min, 30 žáků
Děti obdrží tajemný vzkaz od svých budoucích já, varující před vážnými problémy, které je čekají v daleké budoucnosti. Vydají se na misi, která má odvrátit zkázu planety. Děti si zábavným a interaktivním způsobem zvýší povědomí o lokálních i globálních environmentálních výzvách. Získají základní znalosti o otázkách jako jsou klimatické změny, invazní druhy, úbytek opylovačů, nedostatek pitné vody a znečištění vod, ale také se naučí, jak mohou aktivně přispět k řešení těchto problémů.

Pobytové programy
Ve spolupráci s turistickou ubytovnou Active – SVČ ve Skleném nabízíme pětidenní pobytové programy.

Škola o přírodě
Pobytový program zaměřený na pozorování přírody, živé i neživé. Během pobytu bychom se věnovali jednotlivým biotopům - lesu, rybníku i potoku a louce. Budeme se zybývat také badatelstvím. V menších badatelských týmech budou zpracovávat daný úkol. Na závěr týdne své výsledky přednesou ostatním. Nechybí malé tvoření a drobné hry. Během pobytu navštívíme i Dům přírody Žďárských vrchů, kde je expozice o místní přírodě a film 3D.

Historie všedního dne
Dopolední či odpolední programy pro školy v přírodě věnované tvoření, tradicím, řemeslům a starým hrám. Děti se seznámí s životem na vsi před příchodem televize a zjistí, jaké to bylo, když nebyl k dispozici internet. Během pobytu navštívíme i Dům přírody Žďárských vrchů, kde je expozice o místní přírodě a film 3D.