Brtnice – místo duchovního odpočinku

„Trhová“ Brtnice je významné historické město, které bylo v minulosti oceněno titulem „Historické město roku 2018“.

V jejím katastru se nachází množství významných kulturních staveb. Již místní učitel a historik A. J. Pátek sepsal v roce 1887 pojednání o tomto městě. Dílo se nazývalo „Brtnice trhová a zboží brtnické“.

Kontakt

Ing. Zdeněk Vyoral
58832 Brtnice
region Jihlava
49.303291, 15.675747Mapa
Období: léto

V kapitole 8. Vzdělání a škola se autor zmínil o putování sv. Cyrila a sv. Metoděje po Moravě a zakládání prvních škol. Na to navázal A.K. Hofmann v roce 1925 svým spisem „Městys Brtnice na Moravě“ v kapitole  Školy v Brtnici, na str. 54.

Tato poznámka se stala podnětem pro nadšence, aby nějakým mementem vzpomenuli na nesmírný význam jejich mise v šíření křesťanství a vzdělání v tehdejší pohanské zemi.

Jsou místa známá, ale i neznámá i na Vysočině, která byla v 9. století kulturně propojena s celou tehdejší vzdělanou Evropou.

Pro účel zbudování kaple byl zakoupen pozemek v Brtnici, na ul. Valdštejnská, v památkové zóně, který sousedí s bývalým Paulanským klášterem. Investor nejdříve pozemek zrekultivoval, a za odborné pomoci pracovníků ÚOP v Telči, Národního památkového ústavu a stavebního úřadu v Brtnici a v Jihlavě, vystavěl ortodoxní kapli. Kaple byla odvozena od dochovalých základů a staveb, které byly budovány v tehdejší jižní a střední Evropě. Hlavní inspirací byla památka – základy zaniklého monastýru v Uherském Hradišti, Na sadech.

Za zmínku stojí i to, že tomuto projektu byl nakloněn i původní majitel pozemku, pan Václav Emil Havelka, významný astrolog a léčitel.

Po letech příprav se v roce 2025 podařilo stavbu dokončit.

Místo nebylo zvoleno náhodně, ale na základě legendy o léčivé vodě. V nedaleké zámecké zahradě bývala studna s vodou, o níž se traduje, že byla léčivá. Jedním z mnoha vyléčených byl i panovník Ferdinand II., jež při své návštěvě Brtnického zámku v roce 1630 si na tomto místě vyléčil zimnice, a to až po napití vody právě z této studny.

Při určování místa pro kapli investor narazil na místo, kde ze skály začala na jaře prýštit voda. Na místě určení byla se svolením úřadů zahájena výstavba svatyně a nad ní byla zbudována drobná kaple. Na střechu kaple byl umístěn vysvěcený tradiční křesťanský kříž. Výzdobu freskami provedl umělec – ikonopisec z Makedonie. Při výzdobě použil techniku psaní (malování) používanou v 9. století. Nechal se inspirovat ochridskými a římskými křesťanskými památkami. Ve freskách zachytil celý biblický příběh Ježíše Krista. Fresky doplnil o obrazy svatých: sv. Cyrila a sv. Metoděje, Pětipočetníky se sv. Klimentem Makedonským a sv. Gorazdem Moravským. Dále o sv. knížete Rastislava, sv. Dobroslavu (Orosii), sv. Václava a sv. Ludmilu. Zhotovený kamenný prestol je dílo Kamenictví Dvořák, Telč.

Kaple byla zbudována bez jakýchkoliv darů a dotací.

Přestože se jedná o soukromý pozemek a soukromou sakrální stavbu, tak místo má sloužit nejen poutníkům, ale i těm, co se chtějí seznámit s počátky křesťanství. Proto byly na freskách použity texty nejen v češtině, ale i v hlaholici, staroslověnštině a současné makedonštině.

Ve svatyni se již stalo zvykem, že poutníci i turisté zde zapalují svíce za zdraví, klid, štěstí a své blízké.

Kapli si lze prohlédnout ve sváteční dny po tel. domluvě.

Nebyla nalezena žádna položka.