Témata

Vlakem na Vysočinu

Třebíč Mertl_13Hledáte tipy na netradiční způsob cestování? Ať už vyrazíte na víkendový výlet s přáteli nebo dobrodružnou rodinnou dovolenou, vsaďte na vlak. Zaklapnout dveře kupé a nechat se vést krajinou za magického zvuku kolejí, působí jako balzám na duši. Tento způsob cestování je navíc ekologický, tak račte nastupovat!

  A kam to bude? Zastávky na Vysočině vás rozhodně nadchnou. V našem kraji je stále co prozkoumávat, ať už jde o zapomenuté zříceniny, krásné zámky a nebo gastro zážitky. Pokud budete cestovat s Českými drahami, zeptejte se ještě na možnost využití tarifu Veřejné dopravy Vysočiny. Vaše jízdenka by totiž mohla být levnější. 

Vlakem na Vysočinu

 

Barokní Vysočina

Vysočina na pomezí Čech a Moravy zůstává i po více než třech stoletích stále krajinou barokní. Stačí se vydat pěšky či na kole kousek za město a všude kolem sebe vidíte cibulové báně kostelů, kapličky, boží muka. I mnohakilometrové aleje podél cest či osamělé stromy usnadňující orientaci v prostoru dokreslují obraz té doby. Vytvářela jej řada umělců a mistrů – jedno, jestli rodilých Čechů, Moravanů, Italů či Němců. 

Zvláštním fenoménem se stal architektonický sloh, později nazvaný barokní gotika. Jeho tvůrcem a nejvýznamnější představitelem byl architekt Jan Blažej Santini Aichel.

 https://mapy.cz/zakladni?q=kostely%20na%20vyso%C4%8Din%C4%9B&x=15.6532426&y=49.4101279&z=9 

Téma roku