Začněte nový rok aktivně! Výstupem na nejvyšší vrch Třebíčska.
Začátek roku bývá tradičně spojený s výšlapy na kopce a vrcholy. Nejinak je tomu také na Třebíčsku. V sobotu 4. ledna se můžete vydat na vrch Mařenka na Třebíčsku.
Moravskobudějovičtí Sokolové pořádají výstup na Mařenku každoročně. Nechte se přivézt autobusem do Bítovánek, kde výstup začíná. Odjezd autobusu je v 10 hodin od vlakového nádraží v Moravských Budějovicích. K Moravskobudějovickým Sokolům se přidají i ti třebíčští. Také z Třebíče se můžete přiblížit autobusem, do Štěměch nebo do Předína a vyrazit z těchto vesnic. Na vrcholu bude přichystaný oheň a vy si tak budete moci opéct špekáček nebo klobásku. Nezapomeňte si je přibalit do batohu.
Vrchol i rozhledna pojmenované po dívce Marianě
Své jméno získalo místo podle tragicky zesnulé dívky Marianny, jejíž život vyhasl rukou loupežníků v roce 1689. Na místě činu byl vztyčen smírčí kámen, který dodnes připomíná tuto smutnou událost. S nadmořskou výškou 711 metrů je Mařenka nejvyšším bodem Třebíčska a nabízí daleké výhledy do kraje.
Historie rozhledny na Mařence sahá až do minulého století. Původní dřevěná věž, využívaná nejen jako vyhlídka, ale i jako trigonometrický bod, byla bohužel zničena vichřicí v 50. letech. Její ztráta byla pro místní obyvatele velkou ranou, a proto se po mnoho let snažili o její obnovu. Nová rozhledna se začala stavět v roce 2011 a slavnostně byla otevřena v roce 2012. Rozhledna vysoká 31 metrů je kombinací obvodového pláště z kamene a kovové konstrukce schodiště s dřevěnými prvky. Z vyhlídkové plošiny se otevírají výhledy na Vysočinu, ale také na Pálavu nebo Alpy. K desetiletému otevření rozhledny vytvořil umělecký kovář Václav Noha z nedalekých Štěměch anděla, kterého najdete u vstupu na rozhlednu. Znázorňuje dívku Marianu.
Rozhledna přístupná celoročně
Pokud nepatříte k fandům organizovaných výstupů, můžete se na rozhlednu vydat individuálně. Parkoviště najdete kousek před osadou Dašov. Parkoviště určitě využijte, protože v Dašově není možnost parkování! Doporučujeme zastavit se v Dašovském mlýně. Právě z něj pocházela dívka Marianna. Historie mlýna sahá až do doby Karla IV.
Muzeum mlynářství a venkovského životního stylu
V roce 1911 proběhla velká přestavba z původního českého složení na mlýn válcový. Muzeum vniklo ke stému výročí této přestavby. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout, jak se žilo ve starých dobách, V roce 2011 proběhl slavnostní křest v podobě prvního zásypu zrní, v roce 2012 se podařilo obnovit i mlýnské kolo. Bylo postaveno sekernickou rodinou Mikyšků z Kojetína u Sedlčan. Kolo je plně funkční originál o průměru 4,55 metru, počet otáček 6-10 za minutu.
Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Dále je zde expozice zpracování lnu, muzeum pytlů, předměty denní potřeby z kuchyně, dětského pokojíčku a prádelny.
Návštěvníci se mohou těšit také na expozici věnovanou MUDr. Karlu Hobzovi zahrnující mimo jiné i jeho zachovalou lékárnu.
Dámy zaujme jistě expozice historických oděvů a řemesel – knoflíkářství a výroby obuvi.
Do muzea je nutné se předem objednat!
Na Mařenku po naučné stezce
Jednou z cest, kterou se můžete k rozhledně vydat naučná stezka. Ta začíná v Dašově a sleduje modrou turistickou značku. Na trase stezky je umístěno 11 tematických tabulí vztahujících se k místní fauně a flóře. Na poslední informační tabuli si můžete přečíst pověst, která se k hoře Mařenka váže, tedy vám již známou pověst o dívce Marianě. Nedaleko rozhledny jsou skromné pozůstatky tvrze a vesnice Dašovice. Po vesnici nezbylo téměř nic, u tvrze dává její umístění tušit dochovaný obranný val.
Na Mařenku ze Štěměch kolem smírčího kamene
Delší procházku začněte ve Štěměchách. Ve vesnici se dodnes dochovaly pozůstatky tvrze. Tvrz je doložena rokem 1378 jako majetek Hechtů z Rosic a v roce 1505 ji získali Brtničtí z Valdštejna a nechali zpustnout. Na místě spatříte okrouhlé tvrziště o průměru asi 50 metrů, zbytky zdiva a vodní příkop. Dnes se zde pořádají kulturní akce. Od tvrze se vydejte po silnici směrem na Dešov. Poté odbočte na polní cestu ke smírčímu kameni. Odbočku určitě nepřehlédnete, je značena šipkou, kterou vytvořil stejný kovář jako anděla u rozhledny. Smirčí kámen se nachází u cesty. Určitě ho neminete, protože je u něj i informační cedule od nám již známého kováře. Na pověst o Marianě tady narazíte na každém kroku. Na kameni je vytesaný kříž a nápis Mariana 1689. Polní cestou dojedete na rozcestí a můžete se dát vlevo do Dašova nebo pokračovat rovně a přijdete k cestě značené modrou turistickou značkou. Ta už vás zavede na vrchol. Od rozhledny se vydejte po cestě, po které jste přišli a po chvíli dorazíte k pomníčku, který připomíná tragickou událost, zavraždění místního hajného Jana Poláčka. Cesta vás přivede k asfaltové silnici, která vede do Dešova.
Na Mařenku vede více cest, je jen na vás, kterou zvolíte a jak daleko chcete jít. K rozhledně lze dojít jen pěšky, případně dojet na kole. Až zdoláte 156 schodů, výhled pro vás bude zaslouženou odměnou.
Na Třebíčsku si to zamilujete!
Zdroj: web turistické oblasti Třebíčsko www.destinace-trebicsko.cz, foto: Petr Ondráček